...
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG28°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 43214 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vali Aziz Yıldırım Organ Bağışı Sempozyumuna Katıldı

09 Kasım 2018
Ana Sayfa » SON DAKİKA»Vali Aziz Yıldırım Organ Bağışı Sempozyumuna Katıldı
Vali Aziz Yıldırım Organ Bağışı Sempozyumuna Katıldı

3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanan Organ Bağışı Haftası münasebetiyle organ bağışı ile ilgili farkındalığı arttırmak, halkımızı organ bağışına yönlendirmek amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda İl Sağlık Müdürlüğü’nce sempozyum düzenlendi.

Sempozyuma Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, İl Sağlık Müdürü Cengiz Becerir, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, organ nakli olan ve organ nakli bekleyen hastalar katıldı.

Sempozyumda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Cengiz Becerir tarafından açılış konuşması yapıldı.

Becerir konuşmasında organ bağışının önemi, organ bağışının tarihçesi ve son dönemde organ bağışı ile ilgili yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Programda konuşan Vali Aziz Yıldırım; “İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen sempozyumun vatandaşın bu konuda daha fazla dikkatinin çekilmesine daha çok insanın bu konuya ilgi göstermesine ve organ bekleyen hastaların duygu ve düşünce hissiyatının anlaşılmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Sizlere gözünüzü açıp kapamanızı söylesem bunu yaparsınız. Gözünüzü tekrar açınca bulunduğunuz ortamı görme umudunuz var ama çoğu insanın bu umudu yok. Bazı hastalarımız var ki bu umudu organ bağışı sayesinde tekrar elde edebiliyorlar. İnsan denen bu muhteşem yaratık, muhteşem bir makineler bütünüdür. 25 bin organ nakli bekleyen hastamızın, 22 bini böbrek nakli bekliyor. Böbrek 250 gram et parçası diyebileceğimiz bir organ. Bu organ öyle hayati bir organ ki vücutta litrelerce kanı temizliyor, litrelerce kanın vücutta sağlıklı bir şekilde dolaşmasını sebep oluyor.” dedi.
Organlarımızın kıymetinin farkında olmamız gerektiğine değinerek konuşmasına devam eden Vali Yıldırım organ nakli bekleyen hastalara, bekledikleri organlara kavuşmalarını, sevdikleriyle uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmelerini dileyerek sözlerini bitirdi.

Organ Nakli Koordinatörü Songül Karabaş Güler tarafından organ doku bağışı ve organ nakli konusunda bir sunum gerçekleştirildi.

Sempozyum organ nakli bekleyen ve organ nakli olan hastaların paylaşımlarıyla sona erdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :