...
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 42507 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye’de Tarım Öğreniminin 173. Yıl Dönümü

10 Ocak 2019
Ana Sayfa » SON DAKİKA»Türkiye’de Tarım Öğreniminin 173. Yıl Dönümü
Türkiye’de Tarım Öğreniminin 173. Yıl Dönümü

10 Ocak günü, Türkiye’de modern tarım eğitim ve öğretiminin başladığı gün olarak kabul edilmektedir.

Geleneksel yöntemlerle yürütülen tarım faaliyetlerinde ilk defa Osmanlı döneminde; 1846 yılında İstanbul Yeşilköy’de Ayamama Çiftliği’nde açılan Ziraat Mektebinde modern eğitim ve öğretim faaliyetleri başlatılmıştır. 1846 yılında Ziraat Mektebi’nin açılması ülkemizde modern tarım faaliyetlerinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Türkiye’de tarımın modernleşmesi ve kooperatifçilik faaliyetlerinin yaygınlaşması Cumhuriyet döneminde büyük hız kazanmıştır. Türkiye tarım ve hayvancılık alanında kendi kendine yeten sayılı ülkelerden biriyken, izlenen yanlış politikalar nedeniyle ne yazık ki ithalata bağımlı hale gelmiştir.

Biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak tarım ve hayvancılığın ülke kalkınması için ne denli önemli olduğunu biliyor ve bu alanda büyük yatırımlar yapıyoruz. Geride bıraktığımız 4,5 yıllık sürede Türkiye’de örnek olan pek çok projeyi hayata geçirdik. Kısa sürede kırsal kalkınmaya en büyük desteği veren Büyükşehir Belediyesi olduk. Gerçekleştirmiş olduğumuz hizmetler kısa sürede meyvelerini verdi ve bölgemizde tarım ve hayvancılık alanındaki üretimde muazzam artış oldu. Çiftçilerimize ve besicilerimize yönelik hizmetlerimiz artarak devam edecek.

Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye’de tarım öğreniminin başlamasının 173. yıl dönümünü en içten dileklerimle kutluyor, emek ve alın teriyle ekmeğini topraktan çıkaran çiftçilerimize bereketli ve bol kazançlı bir yıl diliyorum.

Kadir ALBAYRAK

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :