Dolar : Alış : 5.3272 / Satış : 5.3368
Euro : Alış : 6.0935 / Satış : 6.1045
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG14°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 39612 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Trakya, On Birinci Kalkınma Planı Hazırlık Toplantılarını Tamamladı

15 Şubat 2018 - kez okunmuş
Ana Sayfa » SON DAKİKA»Trakya, On Birinci Kalkınma Planı Hazırlık Toplantılarını Tamamladı
Trakya, On Birinci Kalkınma Planı Hazırlık Toplantılarını Tamamladı

Ülkemizin gelecek beş yıl içinde ulaşmak istediği hedefleri ortaya koyacak olan On Birinci Kalkınma Planı (2019-2023) hazırlıkları kapsamındaTrakya Kalkınma Ajansı önderliğinde Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da toplantılar yapıldı.

Türkiye’nin gelecek 5 yıl içinde ulaşmak istediği hedefleri ortaya koyacak olan On Birinci Kalkınma Planı (2019-2023) hazırlıkları, T.C. Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda planlanan geniş katılımlı Özel İhtisas Komisyonları ve toplantıları Türkiye’deki 81 ille birlikte Trakya Kalkınma Ajansı sorumluluk alanı olan TR21 Bölgesi’nde de yapıldı. İlk toplantı 08 Şubat 2018 tarihinde Edirne’de gerçekleştirildi. Daha sonra Tekirdağ ve Kırklareli’de de yapılan toplantılara kamu, özel kesim ve STK’lardan temsilciler katıldı. Toplantılar ile ilgili bir açıklama yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin yönetişim kavramının önemine vurgu yaptı. Şahin açıklamasında şunları söyledi: “Yönetişim demek karar alma süreçlerine toplumun tamamının dahil edilmesi demektir. Ülkemizin önümüzdeki beş yılına damgasını vuracak bu planın hazırlanmasında Trakya’da bulunan tüm kesimlerin söz hakkı olması için çaba gösteriyoruz. Bu nedenle hazırlık ve istişare toplantılarına kamu, özel ve STK kesiminden geniş bir kitlenin katılmasına önem veriyoruz. Tematik olarak gerçekleşen toplantılara gençleri, kadınları ve tüm kurumsal paydaşları dahil ettik.”

Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “2019-2023 dönemini kapsayacak olan On Birinci Kalkınma Planı, 2023 vizyonu doğrultusunda ülkemizin kalkınma hedeflerini daha da ileriye taşıyacak. Ülke olarak odaklanan kritik önemdeki yapısal dönüşüm alanlarını ve bunlara ilişkin hedef ve stratejileri de ortaya koyacak temel politika belgesi olacak. Plan kapsamında alınacak tedbirlerle bir yandan milli gelirin artırılması, bir yandan da yaratılan hasılanın toplum kesimleri ve bölgeler arasında daha dengeli bir biçimde paylaşılması sağlanacak. Biz de ülkemiz çevresinde gelişen bunca olumsuzluğa rağmen On Birinci Kalkınma Planı’nın Trakya’ya çok şey katacağını düşünüyoruz. Özellikle büyük ölçekli bazı yatırımlar Trakya’nın çehresini tamamen değiştirecek ve hızlı bir ekonomik ve sosyal gelişmeye neden olacak. Biz bölge olarak bu dönüşüme ve gelişime hazırız.”

On Birinci Kalkınma Planı’nın hazırlık sürecinin önemli unsurlarından birisini çalışma grupları toplantıları oluşturdu. Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda yürütülen; kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum temsilcileri ile akademik çevrelerin bir araya geldiği çalışma gruplarının çalışmalarından elde edilen sonuç, değerlendirme ve öneriler Plan hazırlıklarına katkı sağlayacak. Toplantılarda genel paydaş, kadın ve gençlik çalışma gruplarınca belirlenen beş öncelik için önerilen politikalar arasından iki tanesi belirlendi. Belirlenen politikalara çalışma grupları beş eylem önerisinde bulundu. Bu eylem önerileri bölge bazlı olarak birleştirilecek ve Trakya’yı oluşturan Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nin önerileri olarak Kalkınma Bakanlığı’na sunulacak. Bakanlık tüm Türkiye’den gelecek verileri birleştirerek bir Türkiye verisi oluşturacak.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :