Dolar : Alış : 5.6481 / Satış : 5.6582
Euro : Alış : 6.5039 / Satış : 6.5156
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG20°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 39140 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tekirdağ da gören göz cihazı dağıtıldı

23 Mayıs 2018 - kez okunmuş
Ana Sayfa » SON DAKİKA»Tekirdağ da gören göz cihazı dağıtıldı
Tekirdağ da gören göz cihazı dağıtıldı

Tekirdağ da görme engellilere gitmek istedikleri yere ulaşmalarını sağlayacak ‘gören göz cihazı’ 145 görme engelliye dağıtıldı.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle başlatılan proje kapsamında, Tekirdağ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ev sahipliğinde görme engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak olan ‘gören göz cihazı’ ihtiyaç sahiplerine teslim edildi.

26 ilde dağıtımı yapılan gören göz cihazı görme engellilerin ulaşmak istedikleri yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek veya toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilmelerine yardımcı olmak amacıyla tasarlandı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Yılmaz’ın da katıldığı dağıtım töreninde cihaz alan görme engelliler yaşamlarında kolaylık sağlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

‘HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRACAK BİR HİZMET’
Yapılan açıklamada; “Bu cep telefonu büyüklüğündeki aletle artık görme engelli kardeşlerimiz navigasyon kullanmak suretiyle gitmek istedikleri yere rahat gidebilecek ya da bulundukları yerlerde ve yakın alanlarda banka, alışveriş merkezi, sağlık ocağı ve diğer hizmetlerle ilgili kendilerine anlık bilgi sunulacak.

Bu görme engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştıracak bir hizmettir. Bütün görme engelli kardeşlerimize Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ortaklaşa hazırladığı bir projeyle ihtiyaç sahibi tüm görme engelli kardeşlerimize bu aletten verilecek. Bu cihazla hayatları kolaylaşacak.

Gitmek istedikleri yerlere rahat gidecekler. Zaman zaman belki kimseye ihtiyaçları ve muhtaçlıkları kalmadan kendi işlerini kendileri görebilecektir. Bu aletle kendilerine olan güvenleri daha fazla olacaktır. Günlük hayatta diğer vatandaşın faydalandığı hizmetten rahat şekilde faydalanma imkanlarına kavuşmuş olacaklardır.denildi.
Konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilisi cihaz eğitmeni görme engelli Mehmet Musa Baydoğan, gören göz cihazı alan engellilere cihazı uygulamalı olarak anlattı.

Törene Aile ve Sosyal politikalar il müdürü Hasan Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilisi cihaz eğitmeni görme engelli Mehmet Musa Baydoğan ve görme engelliler ile aileleri katıldılar.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :