Dolar : Alış : 5.5775 / Satış : 5.5875
Euro : Alış : 6.1922 / Satış : 6.2033
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG28°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 43230 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tekirdağ Cumhuriyet Kadınları Derneği Çevre Kirliliğine Dikkat ÇEktiler

11 Haziran 2019
Ana Sayfa » SON DAKİKA»Tekirdağ Cumhuriyet Kadınları Derneği Çevre Kirliliğine Dikkat ÇEktiler
Tekirdağ Cumhuriyet Kadınları Derneği Çevre Kirliliğine Dikkat ÇEktiler

Tekirdağ Cumhuriyet kadınları derneği çevreye duyarlılık yaratmak için sahil harf inkilabı anıtı önünde basın açıklaması yaptılar.

Dernek başkanı Seval Eser tarafından yapılan açıklamada;
İnsan kaynaklı olsun ya da olmasın ekolojik sistemi bozan her türlü oluşum ya da etki çevre kirliliği olarak tanımlanabilir.

Çevre kirliliği sadece kirliliğin meydana geldiği ya da oluştuğu yerdeki yaşamı tehdit etmez, dünyanın her köşesindeki canlı hayatını tehdit edebilir. Bu durumun nedeni kirleticilerin taşınımı olayıdır. Kirleticiler akarsularla, yer altı suları ve rüzgarlar ile taşınabilir. Çevre kirliliği sadece canlılar üzerinde değil, cansız varlıklar üzerinde de olumsuz etki yapabilme kapasitesine sahip hava, su ve toprak aracılığı ile taşınabilen bir yapıya sahiptir.

Çevre kirliliği günümüzde tüm ulusların ortak problemidir. Ayrıca çevre kirliliği her bireyin hayatına etki ettiği için genel olarak tüm insanlığın da ortak sorunudur. İnsan saglığını olumsuz etkileyen havadaki kirli gazlar tüm canlıları da olumsuz etkiler. Bronşit, astım, akciğer kanseri, burun tıkanıklıkları ve cilt problemleri bu hastalıklardan sadece birkaçıdır.

Dünya Saglık Örgütü verilerine göre; hava kirliliği, pasif sigara içiciliği, kirli sular, sağlık bakım eksikliği ve yetersiz hijyen gibi çevresel kirleticilere bağlı olarak her yıl 1.7 milyon 5 yaş altı çocuk hayatını kaybetmektedir.

Dünya Sağlık Örgütünün raporunda yer alan 73 ülkenin bulunduğu listede Türkiye hava kirlilik oranında 31. sırada yer aldı. Taşıtlardan kaynaklanan azotoksitli hava kirliliğinde de İzmir, İstanbul ve Ankara ilk 3’te yer almaktadır. Kükürtdioksit kaynaklı hava kirliliğinin ise kömürün yanmasıyla Edirne-Keşan’da çok yoğun kirlilik gözleniyor. Diğer yakıtlardan daha ucuz olmasından dolayı kömürün tercih edimesini belediyeler önlemelidir. Belediyeler, özellikle yardım kuruluşları ve vakıflar vatandaşlara kömür yardımı yapmak yerine doğalgaz, elektrik gibi ısınma amçlı kullanacakları yardımları yapabilirler.

Çevrenin kirlenmesi ekosistemin dengelerini bozarak iklimsel değişikliklere sebep olmaktadır. Yaşadığımız çevreyi temiz tutmak için hepimizin yapabileceği birçok önlem vardır:
• Dışarıda tüketilen yiyecek ve içecek ambalajlarını çöp kutusuna atmalıyız.
• Evlerde biriken çöpleri sokak başlarına değil çöp tenekelerine atmalıyız.
• Çevredeki ağaç ve bitkilere; park, bahçe gibi ortak kullanım alanlarına zarar vermemeliyiz.
• Elektrik ve su tüketimine dikkat etmeliyiz
• Doğaya karışmayacak hiçbir madde; cam, plastik ve metalleri doğaya atmamalıyız.
• Piknik bölgelerinde ve plajlarda yediğimiz ve içtiğimiz çöpleri toplayıp çöp kutularına atmalı ve yakılan ateşin söndüğünden emin olmalıyız.
• Kanalizasyon ve yağmur suyu ızgaralarına atılan izmarit ve çöpler denize giderek çevreyi kirletir, buna dikkat etmeliyiz.

Bir süre Belediye Başkanlığı da yapmış olan Fransız yazar Montaigne’nin dediği gibi “ Doğaya bir şans tanıyalım, o ne yaptığını bizden daha iyi biliyor.”

Daha temiz bir çevre için herkesi bu duyarlılığa davet ediyoruz!denildi.

Seval Eser ve beraberindekiler sahilde çevre temizliğine dikkat çekmek için ellerinde torbalar ile çöp topladılar.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :