Dolar : Alış : 5.3272 / Satış : 5.3368
Euro : Alış : 6.0935 / Satış : 6.1045
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG14°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 39612 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SÜLEYMANPAŞA’DA SİGARA DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

14 Şubat 2018 - kez okunmuş
Ana Sayfa » SON DAKİKA»SÜLEYMANPAŞA’DA SİGARA DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR
SÜLEYMANPAŞA’DA SİGARA DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

Yapılan yazılı açıklamada;4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda değişiklik yapan 5727 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun 3.1.2008 tarihinden bu yana yürürlüktedir. Bu kanunla beraber kapalı mekânlarda tütün ürünlerinin tüketilmesi yasaklanmıştır.

5727 sayılı Yasanın 2. maddesiyle “Kanunun amacı; kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından, bunların alışkanlıklarını özendirici reklam, tanıtım ve teşvik kampanyalarından koruyucu tertip ve tedbirleri almak ve herkesin temiz hava soluyabilmesinin sağlanması yönünde düzenlemeler yapmaktır.”şeklinde düzenlenmiştir.

Kanunun “Tütün ürünlerinin yasaklanması” başlıklı 2’nci maddesine göre Tütün ürünlerinin tüketilmesinin yasaklandığı yerler şunlardır; a) Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında, b) Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanlarında, c) (Değişik: 24/5/2013-6487/26 md.) Hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında, ç) Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında, d) Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmeler.

Kanun ayrıca “tütün ürünü ibaresi tüttürme, emme, çiğneme ya da buruna çekerek kullanılmak üzere üretilmiş, hammadde olarak tamamen veya kısmen tütün yaprağından imal edilmiş maddeyi ifade eder” hükmüyle nargileyi de bu kapsamda değerlendirmiştir.

Yürürlükteki mevzuat doğrultusunda Süleymanpaşa Kaymakamlığı İlçe Sağlık Müdürlüğü denetim ekipleri denetimlerini aralıksız sürdürmektedir. Denetimler rutin olabildiği gibi Alo 184 ihbar hattına gelen şikayetler üzerine de olabilmektedir. Ayrıca İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığınca yapılan güvenlik uygulamaları esnasında kapalı yerlerde sigara içildiğinin görüldüğü tutanak altına alınabilmekte ve gerekli cezai işlemler uygulanmaktadır.

Süleymanpaşa ilçemizde 2017 yılı içerisinde 121 şahsa toplam 13.189 TL, 101 işletmeye ise toplamda 190.208 TL idari para cezası uygulanmıştır. İdari para cezası uygulamasına rağmen sorumluluklarını yerine getirmeyen 3 işletmeye ise kapatma cezası uygulanmıştır.

2018 yılı için sigara yasaklarına uymayan şahıslara 124 TL, işletmeler ise 1.701 TL idari para cezası uygulanmaktadır. İşletmeler için cezalar ikinci ve üçüncü tekrarlarda katlanarak artmakta, dördüncü tekrarda ise kapatma cezası uygulanmaktadır. İşletmelerin denetiminde içeride sigara kokusu olması, masalarda izmarit kutusu veya sigara izmariti bulunması sigara içilen işyeri kabul edilmesi için yeterli sayılmaktadır.
Vatandaşlarımızın hem sağlıklı yaşama katkı sağlamak, hem de cezai işlemden dolayı mağdur olmamaları için toplum yararına çıkartılmış bu yasaklara uymalarında fayda görülmektedir.denildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :