Dolar : Alış : 5.8826 / Satış : 5.8932
Euro : Alış : 6.6316 / Satış : 6.6436
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 42507 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ŞENTOP’TAN KADİR ALBAYRAK’A CEVAP

14 Haziran 2018
Ana Sayfa » SON DAKİKA»ŞENTOP’TAN KADİR ALBAYRAK’A CEVAP
ŞENTOP’TAN KADİR ALBAYRAK’A CEVAP

Ak parti Tekirdağ Milletvekili Adayı Prof. Dr. Mustafa Şentop tarafından yapılan yazılı açıklamada;
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak’ın TESKİ-İSKİ İrtibatına Dair Açıklamasına Cevap

12 Haziran 2018, Salı günü, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un İSKİ Genel Müdürü ile yapmış olduğu görüşmeye binaen, seçim ofisinin açılışında dile getirmiş olduğu, Çorlu’nun Nusratiye Mahallesinde günlerce devam eden su kesintisiyle alakalı TESKİ’nin İSKİ’den yardım istediğine dair husus, Sayın Albayrak tarafından çarpıtılarak tuhaf bir cevaba konu edilmiştir. Bu sebeple, olayın doğru bir şekilde kamuoyunca bilinmesi için bu açıklamayı yapma zarureti hasıl olmuştur.

1-) Sayın Mustafa Şentop, konuşmasında, TESKİ’nin 11 Haziran 2018, Pazartesi günü, Çorlu’nun Nusratiye Mahallesindeki günlerce devam eden su kesintisi ile alakalı arızanın tespiti için İSKİ’den yardım istediğini, İSKİ Genel Müdürünün de bu konuya olumlu bakıp yardımcı olunacağını ifade ettiğine değinmiş, konuşmanın yapıldığı gün (12 Haziran 2018, Salı) arızanın tespitine çalışılacağını aynı gün veya ertesi gün de arızanın giderilmesinin sağlanabileceğini söylemiştir.

2-) Sayın Albayrak ise, “İSKİ’den TESKİ’ye uzman personel gönderildiği ve bu gelen ekibin arızayı tespit ettiği, sonrasında mahallinde çalışma yaparak sorunu çözeceği ifadeleri gerçek dışıdır. Arıza TESKİ ekiplerince tespit edilmiş ve en kısa sürede onarılmıştır. Ancak arızanın başlangıcında İSKİ’de çalışan bir personelle ilgili olarak yardım talebinde bulunulmuş; ancak bu kişi mahalline gönderilmemiş, tersine yoldan geri döndürülmüştür. … Anormal olan böyle bir durumun siyaseten istismar konusu yapılması ve gerçekleşmemiş bir taleple ilgili olarak kamu kuruluşunun toplum nezdinde yıpratılmaya çalışılmasıdır. Sayın Milletvekili tarafından yapılan açıklama, 3 gün süreyle gece gündüz demeden arızayı bulmak ve onarmak için çalışan TESKİ emekçilerine karşı büyük bir haksızlıktır. Doğru bilgi almadan, siyasi amaçlı ve seçim öncesi halkımızın yaşadığı mağduriyeti istismar etmeye yönelik bu tür ifadeleri kamuoyunun takdirine sunarız.” şeklinde bir açıklama yapmıştır.

3-) Sayın belediye başkanının açıklamasının tuhaf olduğunu belirtmiştik; zira açıklamada Sayın Şentop’un ifadelerine değil, kendi tasarladığı ifadelere cevap vermiştir. Bunun işini kolaylaştırdığı söylenebilir; ama bir “kamu kuruluşu”nun yönetiminde bulunan kişiye yakışmayacağını ifade etmek isteriz.

Öncelikle tespitler yapalım. Sayın Şentop ne demiştir, ne dememiştir:

a- Çorlu’nun Nusratiye Mahallesinde günlerce devam eden bir su kesintisi vardır.
b- TESKİ su kesintisine sebep olan arızanın tespiti için İSKİ’den yardım istemiştir.
c- İSKİ Genel Müdürü arıza tespiti için yardımcı olacaklarını söylemiş, konuyu Sayın Şentop’a da aktarmış; arızanın tespitinden sonra giderilmesi için de yardımcı olacaklarını beyan etmiştir.

Sayın Belediye Başkanı,

(a)’daki hususu, yani su kesintisinin mevcut olduğunu, bunun günlerce devam ettiğini kabul etmekte midir? Evet, kabul etmektedir.

(b)’deki hususu, TESKİ’nin İSKİ’den arıza konusunda yardım istediğini kabul etmekte midir? Evet, kabul etmektedir. Başkanın ifadesi şu: “… arızanın başlangıcında İSKİ’de çalışan bir personelle ilgili olarak yardım talebinde bulunulmuş…” Yani, İSKİ’den bir personeli için yardım talebinde bulunulmuş. Hernekadar ifade bozuk olsa da (personel mi talep etmiş, personelden mi yardım talebinde bulunmuş, bir personel için mi yardım talebinde bulunmuş, karışık), İSKİ’den yardım talebinde bulunduklarını Belediye Başkanı ikrar etmektedir. Başkanın muğlak ifadesinden, TESKİ’nin İSKİ’den bu yardım talebinin resmen mi yapıldığı, İSKİ’nin yetkililerine mi iletildiği, yoksa “korsan” bir şekilde bir İSKİ çalışanından yararlanılmak mı istendiği anlaşılamamaktadır. İSKİ’den usulüne uygun, resmi yoldan yardım talep etmeyip, bir İSKİ çalışanını kendi kurumundan habersiz ve izinsiz istihdam etmek mi istemiştir Başkan, belli değil. Ama şurası net: TESKİ İSKİ’den bir yardım istemiş.

(c)’deki husus, İSKİ’nin arızanın hem tespiti hem de giderilmesi için usulü dairesinde yardıma hazır olduğunun TESKİ’ye beyan edildiği de en yetkili kişi tarafından Sayın Şentop’a beyan edilmiş, bu da açıklanmıştır.

İSKİ’nin TESKİ’ye yardımının kuvveden fiile çıktığı yani gerçekleştiği, Sayın Şentop tarafından dile getirilmemiştir. Dile getirilmeyen bir hususa Sayın Başkan ne diye cevap vermektedir? Cevap ihtilaf mevzuu olan, taraflar arasından farklı kabul edilen konularda verilir. Tarafların zaten mutabık olduğu hususta cevap veriyor olmak için, ya söyleneni doğru anlamamış olmak ya da çarpıtarak nakletmek gerekir.

4-) Konunun sonraki kısmı ise şudur: Sayın Şentop’un açıklamasıyla yardım konusu ortaya çıkınca, apar topar TESKİ yardım almaktan vazgeçmiştir; bunu Çorlu Nusratiye Mahallesinin su kesintisinin devam etmesi pahasına, vatandaşlarının mağduriyetlerini uzatmayı göze alarak yapmıştır. Tamamen basit siyasi hesaplarla… Sonra da bu duruma bir kılıf hazırlamaya çalışmıştır.

5-) TESKİ’nin bir kamu kuruluşu olarak yıpratılmaya çalışıldığından bahseden Sayın Başkan, İSKİ’nin de bir kamu kuruluşu olduğunun farkında değil herhalde; her zaman, hangi siyasi parti belediyesi olduğuna bakmaksızın Türkiye’nin her yerindeki belediyelere yardım elini uzatan İSKİ’ye kara çalmaya çalışmaktadır. (İSKİ personelinin mahalline gönderilmemesi, geri çevrilmesi hikayesi… Gönderilmemişse, iddiaya göre, nasıl geri çevrilmiş konusu da ayrı bir muammadır)

6-) Sayın Başkan, bir yerde “… yardım talebinde bulunulmuş…” derken, bir yerde (sadece birkaç cümle sonra), “… gerçekleşmemiş bir taleple ilgili olarak…” ibaresini kullanmaktadır. Bir talepte bulundunuz mu bulunmadınız mı? “Gerçekleşmemiş talep”, talep olmadığı anlamına mı geliyor? Yoksa seçim üzeri basit siyasi manevra cümleleri mi bunlar?

7-) Sayın Başkanın “en kısa süre” algısı da ilginçtir; “3 gün süreyle” çözülmeye çalışılan bir arızanın en kısa sürede giderildiğini ifade etmek şaşırtıcı olmalı. 3 günü en kısa süre kabul eden anlayışın, hizmette zaman algısı çağdışı gözüküyor. Hangi çağda yaşıyoruz; 3 gün bir mahalleye su veremeyeceksin, bu 3 günü de en kısa süre olarak dillendireceksin…

8-) Belli ki Sayın Başkan, seçim öncesi günlerce bir mahalleye su verememiş olmanın mahcubiyetiyle, “siyasi amaçlı” ve “halkımızın yaşadığı mağduriyeti istismar etmeye yönelik” gibi yakışıksız ifadelerle, Çorlu Nusratiye Mahalle sakinlerinden özür dilemesi gerekirken, konuyu gündeme getirenlere ithamda bulunmaya çalışmaktadır. İşin tuhafı kendisini “memur” mu zannetmektedir? Bildiğimiz kadarıyla Sayın Başkan da bir siyasetçidir; bir siyasi partinin üyesidir. Bir siyasetçi olarak kendi söz ve işlerinin de “siyasi işler” olduğunun farkında mı değildir; yoksa “kamu kuruluşu” ibaresinin arkasına saklanarak, siyasi işlerinin maskelemeye mi çalışmaktadır?

9-)Çorlu’da bir mahalleye, bu çağda, kendi itirafıyla 3 gün su veremeyen, bu 3 günü de “en kısa süre” diye pazarlamaya kalkan Sayın Başkanın yapması gereken şey, mahcubiyet duymak ve mağdur vatandaşlarımızdan özür dilemektir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

İlyas Feyzi Çakıroğu
Seçim Ofisi-Basın Danışmanı

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :