Dolar : Alış : 5.7444 / Satış : 5.7547
Euro : Alış : 6.5409 / Satış : 6.5526
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG31°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 42581 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Selçuk Mahallesi de Atatürk Anıtına kavuştu

12 Haziran 2018
Ana Sayfa » SON DAKİKA»Selçuk Mahallesi de Atatürk Anıtına kavuştu
Selçuk Mahallesi de Atatürk Anıtına kavuştu

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesinin başlattığı ve Büyükşehir Yasası’nda yapılan değişiklikle mahalleye dönüştürülen köylerde, tarımın önemine dikkat çekmek, köy tüzel kişiliklerinin ve orta mallarının geri verilmesinin gerekliliğine işaret etmek amacıyla her ay bir kırsal mahallede gerçekleştirdiği Atatürk Heykeli ve Meydan Düzenlemesi projesi, Selçuk Mahallesi ile devam etti.

MUHTAR AKGÜN TEŞEKKÜR ETTİ

Sekizincisi gerçekleşen Atatürk Heykeli açılış töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Selçuk Mahallesi Muhtarı Coşkun Akgün, ilk konuşmayı yaptı. Akgün, “Sağ olsunlar, Belediye Başkanlarımızdan köyümüz için ne istediysek verdiler. Her istediğimizi yaptılar. Bu heykel için de Süleymanpaşa Belediye Başkanımız Sayın Ekrem Eşkinat’a teşekkür ediyorum,” dedi.

EŞKİNAT: “KÖYLERİMİZİN VE TARIMIN YOK OLMASINA RAZI DEĞİLİZ”

Akgün’ün ardından kürsüye gelen Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat da Atatürk heykellerinin tarıma ve köy tüzel kişiliklerine dikkat çekmek için her köye konulduğunu ifade ederek, “Atatürk anıtlarını köylerimize yerleştirmemiz, tesadüf ya da hamaset değildir. Tarımdan geçinen bu bölgede, köylerin giderek ortadan kalkmasına, tarımı ayakta tutacak olan köylerimizin gözümüzün önünde yok olmasına razı değiliz. Buna dikkat çekmek için, belediye olarak her ne kadar adları mahalle olsa da köylerimizden vazgeçmediğimizi, tarımın kalesi konumundaki bu merkezlerimizi ayakta tutmak istediğimizi simgelemek için bu Atatürk anıtlarını koyma kararı aldık ve her ay bir köyümüzde bu açılışı yapıyoruz. Köyün tüzel kişiliğinin geri verilmesi talebimizi her ay bir defa daha kamuoyuyla paylaşmak, birilerinin dikkatini çekmek için bu çalışmalarımız devam edecek. Ta ki köy orta malları geri verilinceye kadar. Bu talebin bir an önce gerçekleşmesini bekliyorduk. Seçimler de erkene alındı. Umarım, sesimizi duyarlar ve 24 Haziran’dan sonra oluşacak parlamento tarımı ve köyü önceler ve bu önceliği ortaya koyarak emanetimizde duran köy orta mallarını esas sahiplerine geri verirler. Biz de bu emaneti memnuniyetle devrederiz. Köylülerimiz de en küçük hizmet için kapı kapı dolaşmak zorunda kalmadan kendi ihtiyaçlarını kendi kaynaklarıyla kendileri karşılarlar,” açıklamasında bulundu.

“KAPANAN KÖY OKULLARI REVİZE EDİLEREK EĞİTİME KAZANDIRILSIN”

Konuşmasına kapanan köy okullarına değinerek devam eden Eşkinat, “Biz istiyoruz ki köyler boşalmasın, mümkünse şehirlerde yaşayan vatandaşlarımız da köylerine geri dönsün. Köylerdeki kapanan okullar, köyde yaşayan çocuklarımızın eğitimlerine katkı sağlama amacıyla revize edilerek yeniden eğitime kazandırılsın. Atanamayan öğretmenlerimiz bu eğitim merkezlerinde görev alsın, çocuklarımız da normal eğitimlerine ek olarak buralarda kendilerini geliştirsinler. Çünkü köylerden kentlere göçün bir nedeni ekonomi ise bir diğer nedeni de çocuklarımızın eğitim durumu,” diye konuştu.

“BU ŞEHRE BİR TARIM MESLEK LİSESİ KAZANDIRACAĞIZ”

Tarımın ayakta kalabilmesi için daha fazla projeye imza atacaklarını vurgulayan Eşkinat, sözlerini şöyle tamamladı: “Tarımın gerekliliğini, tarım için gerekli olan köyün de sorunlarını biliyoruz. Önümüzdeki dönem biz de tarım konularını programımıza ağırlıklı olarak koyuyoruz. Modern seracılık, kiraz ve üzüm üretimi gibi hali hazırda yürüttüğümüz projelerin yanı sıra bu şehre bir Tarım Meslek Lisesi kazandıracağız. Buradan iyi tarımcılar çıkacak, burada iyi tarım yapılacak. Hem çiftçinin ürünü değerlenecek, yüzü gülecek hem de bizler daha temiz bir havada, daha iyi koşullarda, alıştığımız gibi yaşamaya devam edeceğiz. Atatürk anıtımız, Selçuk Köyümüze ve hepimize hayırlı, uğurlu olsun.”

SELÇUK MAHALLESİ’NDE SEVGİ SOFRASI KURULDU

Konuşmaların ardından Atatürk Heykelinin kurdelesi protokol mensupları ve mahalle sakinleri tarafından çözülerek açılış töreni tamamlandı.

Açılış töreninin ardından, köy meydanında kurulan sevgi sofrasında mahalle sakinleri hep birlikte iftar yaparak oruçlarını açtılar. Başkan Eşkinat da iftarda Selçuk Mahallesi halkıyla birlikte oldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :