...
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG31°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 42581 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Model Uçaklar Yarışmaya Hazır

17 Mart 2019
Ana Sayfa » SON DAKİKA»Model Uçaklar Yarışmaya Hazır
Model Uçaklar Yarışmaya Hazır

İl Milli Eğitim Müdürü Ersan ULUSAN, Çerkezköy ilçesindeki Veliköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Model Uçak Yapım ve Uçurma (Pilotaj) kurslarına katıldı ve yerinde incelemeler yaptı. Konu hakkında okul yöneticileri ve öğretmenlerden bilgi aldı. İl Milli Eğitim Müdürü Ersan ULUSAN’a Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, İl Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim ÇAKAL ve Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin GÜMÜŞ eşlik etti.

2013 yılından itibaren Veliköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Model Uçak Atölyesi kurularak model uçak yapım ve uçurma (Pilotaj) kursları yapılmaktadır. Başlangıçta THK destekli yürütülen bu kurslar, daha sonra öğrencilerin kendi imkânları, okulun kaynakları ve bağışçıların destekleri ile yürütülmeye başlanmıştır.

2015 yılından itibaren ulusal düzeyde liseler ve üniversiteler arası tasarım ve model uçak uçuş yarışmalarına katılan Veliköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2015 yılında Bursa ilinde yapılan İnsansız Hava Aracı Yarışmasında tasarım dalında Türkiye 6.sı olmuştur. 2018 yılı itibariyle Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi Kapsamında okulda Ata Model Uçak Yapım Kursu, Flamingo Model Uçak Yapım Kursu açılmış olup, halen Radyo Kontrollü Uçak Modelciliği Kursu devam etmektedir.

Kursiyerler, Radyo Kontrollü Uçak Modelciliği Kursuna, uçakların uçuş prensipleri ve aerodinamik özellikleri hakkında bilgi edinerek başlamakta daha sonra imkânlar ölçüsünde daha fazla radyo kontrollü bir uçak yaparak uçaklara ait mekanik ve elektronik donanımları tanımaktadırlar. Tüm bu aşamalar sonunda kendi yapmış oldukları uçakları uçurabilmek için simülasyon eğitimi almaktadırlar. Simülasyon eğitimini başarıyla tamamlayanlar araziye çıkarak eğitmen pilot eşliğinde kendi yapmış oldukları uçağı uçurarak pilotaj eğitimini tamamlamaktadırlar. Bu eğitim sonrasında başarılı kursiyerlere Radyo Kontrollü Uçak Model Uçak Pilotu Belgesi verilmektedir.

Ayrıca öğretmenler ve öğrenciler Teknofest´te yapılacak olan Savaşan İHA yarışması için çalışmalarına tüm hızıyla devam etmektedirler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :