Dolar : Alış : 5.8253 / Satış : 5.8358
Euro : Alış : 6.5519 / Satış : 6.5637
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG15°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 41732 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Lavanta yüzleri güldürüyor, 2 ay içinde 3 hasat!

14 Eylül 2018
Ana Sayfa » SON DAKİKA»Lavanta yüzleri güldürüyor, 2 ay içinde 3 hasat!
Lavanta yüzleri güldürüyor, 2 ay içinde 3 hasat!

 

ODTÜ’lü mühendisler Duygu Akalın Çıkrıkçılı ve İlker Çıkrıkçılı Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde başladıkları lavanta yetiştiriciliğinde ilk yıllarını üç hasat yaparak tamamladılar. Aynı zamanda dans antrenörü ve seyahat bloggeri olan genç girişimciler, Trakya bölgesinde katma değeri yüksek tarımsal üretime öncülük ediyorlar.

Lavantanın bir çok çeşidi olmakla birlikte kozmetik ve sağlık sektöründe kullanım alanı olan, yağ verimi yüksek Lavandula angustifolia türünü seçtiler.  

İlk hasatlarını geçtiğimiz temmuz ayında yapan girişimciler Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın da katılımıyla Tarımsal Üretim ve Araştırma merkezinde lavanta şenliğinde çiçeklerinden lavanta yağı elde ettiler.  

 

Ekonomik getirisi yüksek, Pazar problemi yok!

Yurtdışı pazarında litresi yaklaşık 100 Euro’dan alıcı bulan lavanta yağı tüm dünyadan talep görüyor. Çiftçilerin alıcı bulma konusundaki endişelerini kurumsal satış ve pazarlama tecrübelerinden de faydalanarak gidermeyi planlayan Duygu ve İlker Lavandemor markası ile bu pazara yüksek kaliteli, doğal lavanta ürünleri sağlamak için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Çok yıllık bir bitki olan lavantadan en yüksek verime 3. yıldan sonra ulaşılmakla birlikte en az 15 yıl ürün alınabiliyor. Su ihtiyacı çok olmadığı için susuz tarıma müsait. Toprak yönünden çok seçici değil, kurağa, sıcağa, soğuğa çok dayanıklıdır.  

Kullanım alanı çok geniş

Lavanta, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağ bitkisinden birisidir.

Genel olarak lavanta yağı güzel kokusu ve sakinleştirici özelliğinden dolayı parfümeri ve ilaç sanayiinde sıkça kullanılmaktadır.

Ayrıca yağ üretimi sonrasında açığa çıkan saf lavanta suyu makyaj temizleyici, ütü suyu, ferahlatıcı tonik gibi bir çok amaçta kullanılabilir.  

 

Turizme Katkı!

Güney Fransa lavanta turları ile meşhur. Isparta Türkiye’deki bir diğer örneği. Tekirdağ verimli toprakları ve başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlere ulaşım kolaylığı sebebiyle lavanta yetiştiriciliğinin turizm kolunda da büyük potansiyele sahip.

Genç girişimcilere lavanta üretimi ile ilgili sorularınız için www.lavandemor.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :