Dolar : Alış : 5.3766 / Satış : 5.3863
Euro : Alış : 6.0910 / Satış : 6.1020
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG12°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 40034 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KÖY ENSTİTÜLERİNİN KURULUŞUNUN 78. YIL DÖNÜMÜ

17 Nisan 2018 - kez okunmuş
Ana Sayfa » SON DAKİKA»KÖY ENSTİTÜLERİNİN KURULUŞUNUN 78. YIL DÖNÜMÜ
KÖY ENSTİTÜLERİNİN KURULUŞUNUN 78. YIL DÖNÜMÜ

Tekirdağ emekli öğretmenler derneği başkanı Şahser Met köy enstitülerinin kuruluşunun 78. yıl dönümünde Tekirdağ valilik önü tören alanında saygı duruşu ve istiklal marşı okunması sonrası yaptığı konuşmada; Açılması da kapanması da büyük yankı uyandırmışsa bir süre açık kalmalarına rağmen ülkemizin eğitimini;siyasetini;edebiyatını ve sosyal hayatını derinden etkileyerek bir döneme damgasını vurmuş,kapanmasının üzerinden 64 yıl geçtiği halde hala konuşulmaya ve tartışılmaya devam eden KÖY ENSTİTÜLERİ’nin kuruluşunun 78.yılı nedeniyle düzenlediğimiz programa hoş geldiniz.

KÖY ENSTİTÜLER tamamen Türkiye’ye özgü bir eğitim, kalkınma ve aydınlanma projesidir.Ülkemizin her köşesine eğitim,üretim,kalkınma ve aydınlanma ışığını ulaştırmayı başarmış bir projenin adıdır.

Nüfusunun %80’i köylerde yaşayan,%85’i okuma yazma bilmeyen,ilkel yöntemlerle üretim yapmaya çalışan köylümüzü ancak Köy Enstitülerinden yetişenler kurtarabilirdi. Yaparak yaşayarak öğrenme modelini uygulayan Köy Enstitülerinde köylümüzün ihtiyacı olan her alanda eğitim almış Enstitü mezunları yurdun her tarafında hizmet vermeye başladı.

Kısa bir süre içinde Köy Enstitülerinin ışığı tüm ülkemizi aydınlatmaya başladı.

Halkımızın aydınlanmasından ülkemizin kalkınmasından rahatsız oldular. İftira ve karalama kampanyalarıyla bu ışığı 1954 yılında söndürdüler.

Ama Köy Enstitülerinden mezun olanlar halkımızı aydınlatma,ülkemizi kalkındırma mücadelesini ömürlerinin sonuna kadar sürdürdüler.Sayıları iyice azalmış olan ulu çınarlarımızdan aramızda olanları saygıyla selamlıyor,ellerinden öpüyorum.
Başta Haşan Ali YÜCEL ve İsmail Hakkı TONGUÇ olmak üzere Köy Enstitülerinin kuruluşunda emeği geçenleri saygıyla anıyoruz. Köy Enstitüleri ruhunu yaşatacağımıza ;ışığı ile ülkemizi aydınlatmaya devam edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz.dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :