Dolar : Alış : 5.3766 / Satış : 5.3863
Euro : Alış : 6.0910 / Satış : 6.1020
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 40034 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

13 Mart 2018 - kez okunmuş
Ana Sayfa » SON DAKİKA»İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü
İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

Bugün, İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yıldönümü. 12 Mart 1921’de 724 eser arasından, Birinci TBMM tarafından “İstiklâl Marşı” olarak kabul edilmiştir

Merhum Mehmet Âkif Ersoy, Ankara’daki Taceddin Dergahı’nda “Kahraman Ordumuza” ithaf ettiği İstiklâl Marşı’nın güftesini, şiirlerini topladığı Safahat’a dahil etmemiş ve “İstiklâl Marşı’nın, Türk Milleti’nin eseri olduğunu” ifade ederek ödül olarak belirlenen parayı da kabul etmemiştir.

İstiklal Marşımız, Türk milletinin düşünce, iman, cesaret, kararlılık, vatan sevgisi ve gerektiğinde en ufak bir tereddüt göstermeden vatanı için canını seve seve feda ederek şehadeti arzulayan duygularını yansıtır .

İstiklal Marşımız, her okunduğunda duygularımızı doruğa çıkaran, bu ülke için canını feda ederek bu mübarek toprakları bize vatan kılan kahramanların, şehitlerimizin aziz hatırasını tüm benliğimizde canlandırır. Bizim milli hislerimizi en güzel bir şekilde ifade etmektedir.

İstiklal Marşı, Kahraman Ordumuzun, kanının son damlasına kadar bu ülkeyi koruma azim ve kararlılığının ifadesidir.

“Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın!” diyen Merhum Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, bu toprakları bize vatan bırakan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Ersan ULUSAN

İl Milli Eğitim Müdürü

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :