Dolar : Alış : 5.2429 / Satış : 5.2523
Euro : Alış : 5.9374 / Satış : 5.9481
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG8°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 40894 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İMAR BARIŞI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI TSO DA YAPILDI

12 Temmuz 2018
Ana Sayfa » SON DAKİKA»İMAR BARIŞI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI TSO DA YAPILDI
İMAR BARIŞI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI TSO DA YAPILDI

Tekirdağ TSO salonunda ÇEvre ŞEhircilik il Müdürlüğü ile birlikte 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvuru yapılabilecek olan 7194 sayılı imar barışı ile ilgili bilgilendirme toplantısına yoğun katılım.
TSO salonundaki toplantıda ÇEvre ŞEhircilik il müdürü Ömer Albayrak, Yapı denetim ve yapı malzemeleri şube müdürü Metin Canlı, TSo başkanı TOBB yön. kur. üyesi Cengiz Günay, harita kadastro mühendisleri odası İstanbul şubesi yönetim kurulu üyesi Mehmet Hışır, mimarlar odası Tekirdağ il temsilciliği yönetim kurulu başkan Gökhan Tanrıöver birer konuşma yaptılar.
TSO başkanı Cengiz Günay yaptığı konuşmada; 31.1.2017 Tarihinden önce ruhsatsız yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması için 3194 Sayılı İmar Kanunu’na eklenen geçici 16’ıncı madde hükümlerinin uygulamaları hakkında üyelerimize yönelik düzenlemiş olduğumuz bilgilendirme toplantımıza hoş geldiniz.

Bu gün burada 7143 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması ve bazı kanunlar kapsamında değişiklerin yapılmasına ilişkin 18.05.2018 tarihli ve 30421 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren İmar Barışı ile ilgili bilgileri yetkililerden hep birlikte dinleyeceğiz. Bilindiği üzere ülkemizdeki ruhsatsız ve ruhsat bekleyen yapıların stokunun ne kadar olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu yapılarla ilgili kayıt, proje veya başka belge bulunmadığından sağlıklı işlemler yapılamamaktadır ve ruhsatlarla ilgili çeşitli sorunlarla karşılaşılmaktadır. Ruhsat ve yapılarla ilgili birçok belde ve köylerde su ve alt yapı getirilmesi hususunda zorluklar yaşanmaktadır. Benzer problemlerden dolayı hukuki sorunlar da yaşanmaktadır. Bu nedenlerden dolayı yayımlanan ‘İmar Barışı’ ile ilgili kayıt belgesiyle İmar Kanununa göre alınmış bütün kararlar ile tahsil edilemeyen para cezaları iptal edilecek, yapı kayıt belgesi alanlara, elektrik, su ve doğal gaz gelecektir. Yapı kayıt belgesi aldıktan sonra isteyenler Tapuya müracaat ederek cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebileceklerdir. Hazine üzerindeki yapılara kayıt belgesi verilecektir.

Bu düzenlemeye ilişkin 8 Haziran 2018 tarihi itibariyle müracaatlar E-Devlet üzerinden kabul edilmeye başlanmıştır ve devam etmektedir. Müracaatlar 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecektir.
Konu ile yapılması gereken işlemler ve izlenilmesi gereken yollar birazdan yetkililer tarafından detaylı sunumlarla sizlerle paylaşılacaktır. Ben sözlerimi daha fazla uzatmadan, bu programın düzenlenmesinde başta Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüze, katkılarını bizlerden esirgemeyen meslek odası yöneticilerine ve siz değerli konuklarımıza katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor, toplantımızın hayırlı olmasını temenni ediyorum.dedi.
Soru cevap bölümünde birim ve kurum amirleri konuları hakkında gelen ve merak edilen sorulara açıklık getirdiler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :