Dolar : Alış : 6.0463 / Satış : 6.0572
Euro : Alış : 6.7549 / Satış : 6.7670
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 42147 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İl Afet Acil Durum Müdürlüğü Tanıtım Toplantısı Belediye Kültür Merkezinde yapıldı.

24 Aralık 2010
Ana Sayfa » SON DAKİKA»İl Afet Acil Durum Müdürlüğü Tanıtım Toplantısı Belediye Kültür Merkezinde yapıldı.
İl Afet Acil Durum Müdürlüğü Tanıtım Toplantısı Belediye Kültür Merkezinde yapıldı.

il Afet Acil Durum Müdürlüğü Toplantısında konuşan Vali Kemelek:Savaş Tehdidinin Dünyada kalkmadığını dolayısı ile Sivil Savunmanın Öneminin azalmadığını  bildirildi. Zamanla felaketlerin çeşitleri çok değişmiş.Felaket çeşitlenmesi ile karşı karşıyayız.Bu nedenle “Sivil Savunma Teşkilatları Felaketlere yeterli gelmiyor”dedi.Toplantıya Valimiz Sayın Zübeyir KEMELEK, Garnizon Komutanı Tuggeneral Ömer Faruk KÜÇÜK, Belediye Başkanı Adem DALGIÇ, Vali Yardımcısı Mustafa MASATLI, İlçe Kaymakamları, Kamu Kurum ve Kuruluşların temsilcileri ve Basın Mensupları katıldı.

İl Afet Acil Durum Müdürü Recep EROL slayt gösterisi ile Kurumu tanıttı.

Vali Yardımcısı Mustafa MASATLI toplantıda yapmış olduğu konuşmasında; bugün yapacağımız toplantının amacı yeni kurulan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüzü sizlere tanıtmak, kurum hakkında bilgiler vermek ve diğer kurum ve kuruluşlarla iletişim ve eşgüdüm içerisinde olmaktır.

İlimiz Tekirdağ ekonomik, coğrafik ve stratejik önemi ile her geçen gün gelişmekte, büyümekte ve Marmara Bölgesi’ nin önemli alt merkezi olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Ancak bu büyüme ile birlikte, ilimizin kentsel ve bölgesel sorunları artmakta ve bu sorunlar topoğrafik yapısı sel, su taşkını, deprem ve heyelanlar ile birlikte, önemli sanayi kollarının ilimizde kurulması ve kurulmaya devam etmesi, bir takım afet ve acil durum hallerini de beraberinde getirmektedir.

Afet ve Acil Durumlar her zaman olmaktadır ve olmaya devam edecektir. Bu noktada daha önemli olan, afet ve acil durumlara karşı, kamu kurum ve kuruluşları ile tüm toplum katmanlarının, koordineli bir şekilde hazırlıklı olabilmesinin yanında, insani ve maddi kayıpların en aza indirilmesi, hatta hiç olmamasıdır.

Ülkemizin; deprem başta olmak üzere doğal afetler bakımından riskli bir bölgede olması hepimizin malumudur. Türkiye topraklarının önemli bir bölümü 1. deprem kuşağında yer almaktadır. Bu deprem kuşağının da, yüzde 66’ sı aktif fay hatları ile kaplıdır.

Nüfusu bir milyonun üzerindeki 11 büyük kent de dahil olmak üzere, ülke nüfusunun yüzde 70’ i ve büyük sanayi tesislerinin yüzde 75’ i kurulduğu bölgeler itibariyle sürekli deprem tehlikesi ile karşı karşıyadır. Ortalama her 50 yılda bir, orta şiddette deprem meydana gelmektedir.

Küresel ısınma ile meydana gelen iklimsel değişiklikler sonucu, hasar verici su baskını ve heyelanlar sayısında da, hızlı bir artış gözlenmektedir. Özellikle İlimizde taşkın olaylarının sayısı ve neden olduğu zararlar her geçen gün artmakta, ve ülkemizde bu hasarlar sonucu her yıl ortalama 150 milyon Türk Lirası zarar oluşmaktadır.

Son yıllarda meydana gelen afetlerin sayısının artmasıyla Afetlerin, hasar ve zararlarını en aza indirmek, afet öncesi planlama ve koordinasyon çalışmalarını daha etkin bir şekilde yürütmek, Afet Yönetimi’ni ülke ihtiyaçlarını karşılayacak niteliğe kavuşmak amacıyla, afetlerle ilgili temel politika ve vizyon değişikliğine gidilmiştir.

Afet ve Acil Durum hizmetlerinin tek elden yürütülmesi amacıyla, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı kurulmuş, İllerimizde ise İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri şeklinde teşkilatlandırılmıştır.

Böylece afet yönetimindeki merkezi anlayış, kamuoyunun da desteği ile yeniden düzenlenerek, Yerinden Yönetimlere kaydırılmıştır. Bundan böyle yerel yönetimlerin gündeminde afet ve acil durum konusu en başta yer alacaktır.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, imkanlar ölçüsünde ülke kaynaklarını kullanmak ve koordine etmekle yetkilidir. Bu çerçevede “ Genelkurmay Başkanlığımıza ait arama kurtarma helikopterleri, askeri nakliye uçakları, Türk Hava Kurumu Başkanlığı’na ait yangın söndürme uçakları, Sağlık Bakanlığımıza ait ambulans uçakları, kamu kurum ve kuruluşların envanterinde bulunan ekip ve ekipmanları herhangi bir afet anında, Başkanlığın koordinasyonun da afet bölgelerine göndermektedir.

Ayrıca Başkanlığın koordinasyonunda, 11 ilde arama kurtarma birlikleri ile, İllerde bulunan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Arama ve kurtarma ekipleri de afet bölgelerine sevk edilmektedir. Bu kapsamda İlimizde görev yapabilecek 18 adet Arama Kurtarma Teknisyeni kadrosu olup, fiilen 17 personel görev yapmaktadır.

Katkılarından dolayı Sayın Valimize ve İl Özel İdaresine teşekkür ederiz. Bu vesileyle, Ülkemizde ve Dünyamızda hiç afet olmaması dileğiyle, İl Afet Acil Durum Müdürlüğümüzün İlimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum dedi.

Valimiz Sayın  Zübeyir Kemelek yapmış olduğu konuşmasında;  Türkiye’de ortalama yılda 1 büyük deprem olduğunu bunda da çok insanımızı kaybettiğimizi belirterek; İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün yeni bir kurum olduğunu söyledi.

Müdürlüğün, 3 ayrı teşkilatın tek bir çatı altında birleşerek oluşturulduğunu bu Müdürlükten önce Sivil Savunma Müdürlüklerinin olduğunu belirtti.

1. ve 2. Dünya Savaşı sırasında, cephe gerisindeki yaralanmaların veya ölümlerin daha fazla olduğunu, özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ülkelerde Sivil Savunma Teşkilatlarına büyük önem verildiğini ifade etti.

Savaş tehdidinin dünyadan kalkmadığını, dolayısıyla sivil savunmanın öneminin azalmadığını bildirdi. Zamanla felaketlerin çeşitleri çok değişmiş. Felaket çeşitlenmesiyle karşı karşıyayız. Dolayısıyla Sivil Savunma Teşkilatları bu tür felaketlere yeterli gelmiyor. Türkiye’de ortalama yılda 1 çok büyük deprem oluyor. Bunda da çok insanımızı kaybediyoruz. Bundan dolayı 1999 depreminden sonra Başbakanlık Acil Durum Genel Müdürlüğü kuruldu ama bu yine yeterli olmadı. Hepsinin tek bir çatı altında birleşmesi gerekliliğine inanıldı. 2009 yılında 5902 sayılı kanunla tek bir çatı altında bütün afet işlerine bakan kurumlar birleştirildi. Uygulamada pratiklik olsun diye kurumu doğrudan Başbakanlık’a bağladılar.

Yeni kurulan Müdürlüğe mevcut çalışanlardan oluşan bir teşkilat kurmak istemediğini, kurulan teşkilatın yeni olmasını ve kurumun benimsenmesini istediğini ifade etti.

Bunun, geçen yıl Tekirdağ’da yaşanan sel felaketinin getirdiği tecrübelerden kaynaklanabileceğini belirterek; Teşkilatı yeniden kurduk. Teknisyen ve mühendislerimizin hepsi yeni. Kurumsallaşmak gerekiyor. Ayrıca kurumlar arası dayanışma çok önemli. Biz devlet olarak bir güç haline gelirsek, bütün güçlükleri kolayca aşabiliriz. Felaketlerde zararların daha az olması için yapıların zamanında iyi hesaplanması gerekiyor. Felaket gelmeden önce çalışmalarımızı iyi yapmalıyız. Hassasiyetlerimizin artmasının gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personeli, sahneye çıkarak kendilerini tanıttılar.

Müdürlük personelinden Dilber Özge, Valimiz Sayın Zübeyir Kemelek’e çiçek takdim etti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :