Dolar : Alış : 5.8826 / Satış : 5.8932
Euro : Alış : 6.6316 / Satış : 6.6436
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 42507 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Genel Sekreter Şahin:” Trakya’da Eylül Ayı İhracatı 100 Milyon Doları Buldu

08 Kasım 2018
Ana Sayfa » SON DAKİKA»Genel Sekreter Şahin:” Trakya’da Eylül Ayı İhracatı 100 Milyon Doları Buldu
Genel Sekreter Şahin:” Trakya’da Eylül Ayı İhracatı 100 Milyon Doları Buldu

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Bölgesi Eylül ayı ekonomi verilerini değerlendirdi.

Trakya Bölgesi Eylül ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Eylül ihracat rakamlarına baktığımızda Tekirdağ Eylül ayında 88,3 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olmuştur. 2018 yılı ile 2017 yılı Eylül dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 125 milyon dolar artmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 7,7 milyon dolarlık artış meydana gelmiştir. Edirne 2018 yılı Eylül ayında 3,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatında 10,1 milyon dolarlık bir artış olmuştur. Üç ilimizin Eylül ayında yaptığı toplam ihracat 100 milyon doları bulmuştur.

Kırklareli Eylül Ayında En Çok İhracatı Malezya’ya Gerçekleştirdi

Bölge illerimizin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda ise 2018 Eylül ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülkenin Bulgaristan olduğunu görüyoruz. Bulgaristan’ı Arnavutluk, Kosova, Yunanistan ve Burkina Faso takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2018 yılı Eylül ayı itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise Malezya olmuştur. Malezya’yı Almanya, Bulgaristan, Hollanda ve Madagaskar takip etmiştir.

Tekirdağ’ın 2018 Eylül ayında en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke ise Almanya olmuştur.  Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin Avrupa ülkeleri olduğu dikkat çekmektedir.

Edirne’de Eylül Ayında 48 Şirket Kuruldu

Bölgemizde Eylül ayı içerisinde kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini incelediğimizde Tekirdağ’da 19 Kırklareli’de 10, Edirne’de ise 48 şirket kurulduğunu; Tekirdağ’da 1, Kırklareli’de 3, Edirne’de ise 6 şirketin kapandığını görüyoruz.”

Trakya Ekonomik Göstergeler Bülteni’ne Ajansın resmi internet sitesi www.trakyaka.org.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :