...
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 42198 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Genel Sekreter Şahin: ‘’Trakya’da Ekim Ayı Toplam İhracatı 100 Milyon Doları Geçti

07 Aralık 2018
Ana Sayfa » SON DAKİKA»Genel Sekreter Şahin: ‘’Trakya’da Ekim Ayı Toplam İhracatı 100 Milyon Doları Geçti
Genel Sekreter Şahin: ‘’Trakya’da Ekim Ayı Toplam İhracatı 100 Milyon Doları Geçti


Genel Sekreter Şahin Trakya Bölgesi Ekim Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Bölgesi Ekim ayı ekonomi verilerini değerlendirdi.

Trakya’da Ekim Ayı İhracat Rakamlarında Artış

Trakya Bölgesi Ekim ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Ekim ihracat rakamlarına baktığımızda Tekirdağ Ekim ayında 88,3 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olmuştur. 2018 yılı ile 2017 yılı Ekim dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 135 milyon dolar artmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 7,7 milyon dolarlık artış meydana gelmiştir. Edirne 2018 yılı Eylül ayında 4,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın Ocak-Ekim dönemine göre ihracatında 10,7 milyon dolarlık bir artış olmuştur. Üç ilimizin Ekim ayında yaptığı toplam ihracat 100 milyon doları geçmiştir.

Kırklareli Ekim Ayında En Çok İhracatı Angola’ya Gerçekleştirdi

Bölge illerimizin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda ise 2018 Ekim ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülkenin Bulgaristan olduğunu görüyoruz. Bulgaristan’ı, Arnavutluk, Bosna Hersek, Yunanistan ve Kosova takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2018 yılı Ağustos ayı itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise Angola olmuştur. Angola’yı Malezya, Nijerya, Almanya ve Polonya takip etmiştir.

Tekirdağ’ın 2018 Ekim ayında en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke ise Almanya olmuştur.  Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin Avrupa ülkeleri olduğu dikkat çekmektedir.

Tekirdağ’da Ekim Ayında 59 Şirket Kuruldu

Bölgemizde Ekim ayı içerisinde kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini incelediğimizde Tekirdağ’da 59, Kırklareli’de 7, Edirne’de ise 14 şirket kurulduğunu; Tekirdağ’da 6, Edirne’de ise 1 şirketin kapandığını görüyoruz.”

Trakya Ekonomik Göstergeler Bülteni’ne Ajansın resmi internet sitesi www.trakyaka.org.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :