Dolar : Alış : 5.8253 / Satış : 5.8358
Euro : Alış : 6.5519 / Satış : 6.5637
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG15°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 41732 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

GELECEĞİMİZLE OYNAMA TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ PRETESTOSU

14 Eylül 2018
Ana Sayfa » SON DAKİKA»GELECEĞİMİZLE OYNAMA TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ PRETESTOSU
GELECEĞİMİZLE OYNAMA TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ PRETESTOSU

Yapılan yazılı açıklamada;Marmaraereğlisi’nde daha önce kurulması planlanan kömürlü termik santraller halkın isyan» sonucu iptal edilmişti. Şimdi ise yine çevre ve halk sağlığın! tehdit edecek düz cam üretim tesisi planıyla karşı karşıyayız.

Verimli toprakları olan ilçemizde birinci sınıf tarımlarazisi olan Marmaraereğlisi’nde 147 bin dönüm tarım arazisi olmak üzere 2 milyon 211 bin dönümlük Tekirdağ’ın verimli tarım arazileri Düz Cam Üretim Tesisi’nin çevresel etkisinden etkilenecektir. Bölgemizde geçimini tarımdan sağlayan pak sayıda çiftçimiz olduğu düşünüldüğünde Düz CamlÜretim Tesisi’nin ilçemizde yapılması uygun değildir.

İlçemizin kış nüfusu 25 bin, yaz nüfusu ise 300 bine ulaşmaktadır. İlçemizin turizm potansiyeline etkisi düşünüldüğünde turizme yönelik yatırımlar tercih edilmelidir. Cam fabrikaları, termik santraller def ilçenin turizm ve tarihi yönlerini ortaya çıkaracak yatırımlar getirilmelidir.

Bu bölgede yaşayan 1 milyon 805 bin 394 kişi, 1 milyon 646 bin 500 konut (yazlık-kışlık olarak) Düz Cam Üretim Tesisi’nin çevresel etkisinde kalacak. Bölgede 2 milyon 211 bin dönüm tanm arazisi, 750 bin dönüm deniz alanı Düz Cam Üretim Tesisi’nin çevresel etkisine maruz kalacaktır.

Trakya Bölgesi’nde bulunan 7 göletin alacağı risk faktörü de göz önünde bulundurulmalıdır. Marmaraereğlisi ilçesinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Türkmenli Göleti Düz Cam Üretim Tesisi planlanan alanın 3 km uzaklığındadır.

Düz Cam Üretim Tesisi planlanan alanın 1 km uzağında 2018-2019 eğitim öğretim yılında hizmete girecek olan NKÜ Marmaraereğlisi Meslek Yüksek Okulu binası bulunmakta ve burada binlerce öğrenci eğitim görecektir. |

Bölgemizde daha önce yapılması planlanan düz cam üretim tesisi ÇED süreçlerinde ve Çevre Şehirciftk Bakanlığındaki İDK toplantılarında tesisin kurulması bölgemize uygunsuzluğundan dolayı rapodaria tespit edilerek iptal edilmişti. İlgili firmanın Çevre Şehircilik Bakanlığı’na tekrar proje sunduğunu görmekteyiz. Bakanlığın daha önce iptal ettiği tesisin tekrar projelendirilerek ÇED sürecinin başlamasını kaygıyla karşılamaktayız. Bölgemizde kurulmak istenen çevre ve insan sağkğı için zararlı olan, tehdit oluşturan kirli sanayi, ölüm bacalarına bölge halkı olarak izin vermeyeceğiz. Tarih, turan» ve tarım kenti olan ilçemizin bu kimliğini bozacak her türlü projenin karşısında olacağız. Tüm halkımızı bu süreçte duyarlı olmaya davet ediyoruz.denildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :