Dolar : Alış : 5.8253 / Satış : 5.8358
Euro : Alış : 6.5519 / Satış : 6.5637
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG15°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 41732 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ertuğrul Fırkateyni Japon Dostların Katılımıyla Anıldı

16 Eylül 2018
Ana Sayfa » SON DAKİKA»Ertuğrul Fırkateyni Japon Dostların Katılımıyla Anıldı
Ertuğrul Fırkateyni Japon Dostların Katılımıyla Anıldı

TEKİRDAĞ’ın merkez Süleymanpaşa Belediyesi, Ertuğrul Fırkateyni’nin Japonya açıklarında batışının 128’nci yılında anma töreni düzenledi.
Çelenk sunumu sonrası İstiklal marşı ve Japon milli marşı ve okundu.
Saygı duruşu yapıldı.

Süleymanpaşa Belediyesi, 16 Eylül 1890 yılında Japonya’ya ziyarette bulunan Ertuğrul Fırkateyni’nin dönüş yolunda batışı, resmi bir törenle anıldı. Ertuğrul Fırkateyni, kaptanlığını Süleymanpaşa’nın Dedecik Köyü doğumlu olan Yarbay Ali Bey’in yapması nedeniyle Süleymanpaşa ve Tekirdağ için büyük önem taşıyor. Türk-Japon ilişkilerinin başlangıcında çok önemli bir yere sahip olan Ertuğrul Fırkateyni faciasının hatırlanması ve iki ülke arasındaki dostluk bağlarının güçlenmesi amacıyla düzenlenen anma törenine Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara eşi Shizue Ehara eşi de katıldı.
Belediye başkan vekili Berkay Çakır, S.paşa kaymakamı Arslan Yurt ve
Japonya Başkonsolosu Ehara da Ertuğrul Fırkateyni faciasının Japonya’da çok kişi tarafından bilindiğini ve önemli bulunduğunu belirtti. Tekirdağ’da bulunmaktan ötürü çok mutlu olduğunu ifade eden Başkonsolos Ehara, “128 yıl önce yaşanan bu hazin olay, iki ülkenin halkını birbirine yakınlaştırmıştır. Ertuğrul Fırkateyni faciasında Japon halkı Türk askerlerinin kurtarılması için büyük çaba harcamıştır. Bu faciadan 100 yıl sonra Irak-İran gerginliği sırasında Tahran’da bulunan yüzlerce Japonya vatandaşı, Türk Hava Yolları tarafından kurtarılmış ve güvenle ülkelerine ulaştırılmıştır. 2011 yılında Fukuşima’da yaşanan depremde Türk arama-kurtarma ekipleri son güne kadar Japonya’da kalarak yanımızda olmuştur. dedi.

Törene S.paşa kaymakamı Arslan Yurt, Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara eşi Shizue Ehara, S.paşa bel. başk Ekrem Eşkinat’ın eşi Belgin Eşkinat, S.paşa Bel. Başk. V. Berkay Çakır, CHP İlç başkanı İlker Yağcıoğlu, CHP il kadın kolları başkanı Nurten Yontar, S.paşa bel. başk. yard. Gülferah Güral, Hulisi Özocak, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar katıldılar.
Tören sonrası BAlaban evi, Rakoçzy müzesi ziyareti sonrası tarihi 5 evler de yemek yenildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :