...
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG28°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 43214 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DR. HÜLYA TOPALOĞLU BECERİR ERSİN BİLMEÇ’İN KONUĞU OLDU

26 Ocak 2016
Ana Sayfa » SON DAKİKA»DR. HÜLYA TOPALOĞLU BECERİR ERSİN BİLMEÇ’İN KONUĞU OLDU
DR. HÜLYA TOPALOĞLU BECERİR ERSİN BİLMEÇ’İN KONUĞU OLDU

Dr. Hülya Topaloğlu Becerir Radyo 59 da yayınlanan gazeteci Ersin Bilmeç’in hazırlayıp sunduğu Yerel Gündem programına konuk oldu. Programda dünyada en önemli halk sağlığı sorunun olarak kabul edilen kişinin yaşam süresini önemli ölçüde kısaltan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen “Kanser hastalığı” ölümler arasında ilk sıralarda yer almaktadır denilerek hastalıkla ilgili bilgiler verildi.
Ketem ile ilgili kanser erken teşhis tarama ve eğitim merkezi olarak Tekirdağ da ve çorlu da vatandaşların özellikle kadınların meme kanseri, rahim ağzı kanseri, kolon kanseri hakkında detaylı bilgiler verildi. Kanserin erken evrede teşhisinin hayat kurtardığı ve bu sebeple herhangi bir şüphede kontrollerin mutlaka geciktirilmeden yapılması gerektiği vurgulandı. KETEM olarak erken teşhis için çalışıyoruz diyen Becerir; 2008 de kurulan Ketem ‘in bu gün itibarıyla sayısı 197 ye ulaştı dedi.
Erkeklerde en sık görülen kanser çeşidinin akciğer kanseri olduğunu vurgulayan Becerir bunun en büyük sebebi olarak tütün ve tütün ürünlerine bağlı vakalar olduğunu kaydetti. Kadınlarda en sık görülen kanserin meme kanseri olduğunu her 4 kadın dan birinde görülme bu durumla karşılaşabildiklerini dile getirdi. kanserde 3. sırada olan çeşit ise Erkek ve kadınlar kolon kanseridir.
Sağlık bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun destekleriyle ülkemizde kanserle mücadelede ses getiren çalışmalarından biride Tekirdağ da başlatıldı. Kanser daire başkanı Dr. Murat Gültekin ve Tekirdağ valisi Enver Salihoğlu’nun Ketemlere halkın ulaşımını destekleyen kuruluşlara Ketem’e verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Kanser rehabilitasyonundaki çalışmalarıyla Tekirdağ da yakın zamanda açılan 5 resim sergisinin yapılmasında resim öğretmeni Canan Karabulut, kanseri yenerek örnek olan Aylin Keskin, Aygül Uzel, Hüsne Yumuk, Gönül Coşkun, Elif kurban, ve Gülşen Kesikliye teşekkür etti. Kanser olmamak için sağlıklı saklama ve pişirme kurallarını uyma ve dengeli beslenme düzenli egzersiz yapma güneşin zararlı etkilerinden korunma, sigara, tütünden ve alkolde uzak durmayı tavsiye etti.
Yaşamak umut İster, umut sevmek ister, sevmek yürek ister, sizin yüreginiz ne ister bilmiyorum ama bendeki yürek dostlarımı hep mutlu görmek ister rabbim gülen yüzlerinizi soldurmasın.

Radyo 59 da yaklaşık 1 saat süren programda dinleyicilerden gelen sorulara da yanıt veren Dr. Hülya Topaloğlu Becerir Ketem hakkında geniş bilgilendirmeler yaptı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :