...
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 42198 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DOĞUMUNUN 170. YILINDA I. ULUSLARARASI NAMIK KEMAL SEMPOZYUMU BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.

24 Aralık 2010
Ana Sayfa » SON DAKİKA»DOĞUMUNUN 170. YILINDA I. ULUSLARARASI NAMIK KEMAL SEMPOZYUMU BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.
DOĞUMUNUN 170. YILINDA I. ULUSLARARASI NAMIK KEMAL SEMPOZYUMU BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.

DOĞUMUNUN 170. YILINDA I. ULUSLARARASI NAMIK KEMAL SEMPOZYUMU BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Üniversitemiz tarafından düzenlenen “I. Uluslararası Namık Kemal Sempozyumu” 20 Aralık 2010 tarihinde Piramit Salon’da başladı.

Sempozyuma Vali Vekili Halil İbrahim ACIR, Adalet Komisyonu Başkanı Ekrem ESİN, Rektör Prof.Dr. Nizamettin ŞENKÖYLÜ, Baro Başkanı Av. Ahmet Müsellem GÖRGÜN, İl Genel Meclisi Başkanı Münür KARAEVLİ, Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Adnan ORAK, Prof.Dr. Birol KAYİŞOĞLU ve Prof.Dr. Osman ŞİMŞEK, Üniversitemiz öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Sempozyuma mesaj gönderen Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ve Bakanlar Kurulu üyeleri, Üniversitemiz tarafından düzenlenen I. Uluslararası Namık Kemal Sempozyumu’nun başarılı geçmesi dileğinde bulundular.

Sempozyumun açılış konuşmasını Düzenleme Kurulu Başkanı ve Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Orhan Kemal TAVUKÇU yaptı. Türk edebiyatı ve siyasi hayatında büyük etkileri olan Mehmet Namık Kemal’in her haliyle tam bir lider, Şair Yahya Kemal’in deyimiyle bir meydan adamı olduğunu ifade eden Doç.Dr. Orhan Kemal TAVUKÇU, Namık Kemal’in düşünceleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK üzerinde de büyük bir etki bıraktığını söyledi:

“Namık Kemal’in düşünceleri Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK üzerinde de tıpkı Süleyman Nazif’inkine benzer bir etki bırakır. Nitekim Atatürk ‘Bedenimin babası Ali Rıza Efendi, duygularımın babası Namık Kemal, fikirlerimin babası ise Ziya Gökalp’tir’ sözleriyle bu gerçeği vurgular.

Tekirdağ’ın yetiştirdiği bu önemli sanat ve devlet adamının adını taşıyan üniversitemize, onun hak ettiği değeri ve saygınlığı kazanması hususunda şüphesiz önemli sorumluluklar düşmektedir. Sorumluluklarının bilincinde olan Namık Kemal Üniversitesi bu uluslararası sempozyumu vatan şairini, doğumunun 170. yılı vesilesi ile yeniden ve bütün yönleri ile gündeme taşımak, onun fikirlerinden yararlanmak ve değerlerini gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla düzenlemiştir.

Böyle bir etkinliğin bugünkü şekliyle ortaya konması birçok kurum ve kişinin desteği ile mümkün olmuştur. Çalışmaya başladığımız ilk günden beri ilgilerini esirgemeyen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof.Dr. Mustafa İSEN’e, Tekirdağ Valisi Sayın Zübeyir KEMELEK beyefendiye, Sayın Belediye Başkanı Dr. Adem DALGIÇ’a düşünce, teşvik ve katkılarıyla bizleri cesaretlendiren Rektörümüz Sayın Prof.Dr. Nizamettin ŞENKÖYLÜ’ye, değerli Rektör Yardımcılarına, ufuk açıcı düşüncelerinden istifade ettiğimiz Sayın Prof.Dr. İnci ENGİNÜN hanımefendiye, Sayın Prof.Dr. Önder Göçgün beyefendiye, danışma kurulunda bulunan diğer kıymetli hocalarımıza ve bu toplantıya çalışmalarıyla katkı sağlayan değerli araştırmacılara düzenleme kurulu adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Rektör Prof.Dr. Nizamettin ŞENKÖYLÜ, Türk edebiyat ve düşünce dünyasında pek çok yeniliğin ve yeni düşüncelerin yerleşmesinde rol oynayan, yaşadığı dönemde ve o dönemden günümüze değin yetişen pek çok aydın, devlet adamı ve edebiyatçımız üzerinde Namık Kemal’in etkisinin bulunduğunu dile getirdi:

“Türk edebiyat ve düşünce dünyasında pek çok yeniliğin ve yeni düşüncelerin yerleşmesinde rol oynayan, yaşadığı dönemde ve o dönemden günümüze değin yetişen pek çok aydın, devlet adamı ve edebiyatçımız üzerinde etkisi bulunan Namık Kemal, 21 Aralık 1840 tarihinde Tekirdağ’da doğmuştur. 21 Aralık 2010 tarihinde doğumunun 170. yıldönümünde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ten günümüz gençliğine kadar nesiller boyu etkisini sürdüren bu büyük fikir ve edebiyat adamını, adını gururla taşıyan üniversitemizde bir bilimsel faaliyetle anmak istedik. Bu değerli şair ve edebiyatçımızın hayatının, fikirlerinin, eserlerinin ve yaşadığı dönemin çeşitli yönleriyle ele alınacağı uluslararası sempozyumumuza hoş geldiniz diyor, sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

Osmanlı-Türk aydınlanma ve modernleşme tarihinde öncü bir aydın olan Namık Kemal, 48 yıllık kısa ömrüne tiyatro, roman, edebiyat eleştirileri, dil, siyaset, sosyal yapı, eğitim ve ekonomi gibi çok çeşitli alanlarda büyük izler bırakan eserler sığdırmış ve yazdıkları ile döneminin ve sonraki dönemlerin ihtiyaçlarına cevap vermiştir. Şiir, roman ve tiyatro eserlerinin yanında 500 den fazla gazete yazısı ile de hemen her alanda kalem oynatmış olan Namık Kemal, döneminde pek çok edebiyatçının yetişmesinde rol oynamış ve etkileri nesiller boyu devam etmiş olan bir büyük edebi şahsiyettir.

Namık Kemal, Doğu dillerini ve klasik edebiyatımızı iyi bilmenin yanında Batı dillerinden Fransızcayı da iyi düzeyde öğrenerek Batıdaki yeni kavram ve düşünce dünyasının, yeni yönetim biçimlerinin ülkemizde tanınmasında çok önemli adımlar atmıştır. Hürriyet, vatan, millet, milliyet, istiklal kavramları, Türk milletinin hafızasına onun yazı ve eserleri ile yerleşmiştir. Bu büyük yazar yazdığı gazete yazılarıyla da yaşadığı dönemin toplumsal ve sosyal sorunlarını ülkesinin gündeminde tutmuş ve memleket insanının dertlerini eserlerinde dile getirmiştir. Namık Kemal’in edebiyatımızda, türünde ve alanında ilk olmasıyla unutulmayacak eserleri vardır. Edebiyatımızın ilk edebî romanı “İntibah” ve yine edebiyatımızın ilk tarihî romanı “Cezmi”, Namık Kemal’in kaleminden çıkmıştır. Şiirden sonra, en çok eser verdiği tür olan tiyatroda altı piyes yazan Namık Kemal’in ilk piyesi “Vatan Yahut Silistre” Avrupa’da da ilgi uyandırmıştır. Çok önemli bir aydınımız ve düşünürümüz, Batılılaşma Dönemi Türk Edebiyatında bir öncü edebiyatçımız olan Namık Kemal, geçmişte olduğu gibi bundan sonraki dönemde de ülkemizde gündemde olan meselelerin tartışılmasında önemli bir referans olarak karşımıza çıkacaktır” diyerek Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş temellerine harç koymuş olan büyüklerimizi anmanın, hatırlamanın ve hatırlatmanın ayrıcalıklı bir görev olduğunu, Namık Kemal Üniversitesi’nin bu sorumluluk bilinci ile Namık Kemal’i doğumunun 170. yılında üç gün sürecek bir sempozyum ile ülke gündemine taşıdığını, Namık Kemal’e olan minnet ve şükran borcunun bu sempozyum ile az da olsa ödenmeye çalıştığını ifade etti.

Son olarak Rektör Prof.Dr. Nizamettin ŞENKÖYLÜ, sempozyumun düzenlenmesinde desteğini esirgemeyen Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İSEN’e, Tekirdağ Valisi Zübeyir KEMELEK’e, Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem DALGIÇ’a, Tekirdağ Namık Kemal Evi ve Derneği yetkililerine, bu etkinliğin hazırlanmasında diğer üniversitelerden destek olan akademisyen ve araştırmacılara, üniversitemizde bu sempozyumun hazırlanması sırasında her aşamada görev alan akademisyenlere, idari personele ve öğrencilere teşekkürlerini sundu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :