...
HAVA DURUMU
hava durumu

TEKIRDAG28°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 43214 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CHP GENÇLİK VE KADIN KOLLARI ATATÜRK’Ü ANMA PROGRAMI DÜZENLEDİ

10 Kasım 2018
Ana Sayfa » SON DAKİKA»CHP GENÇLİK VE KADIN KOLLARI ATATÜRK’Ü ANMA PROGRAMI DÜZENLEDİ
CHP GENÇLİK VE KADIN KOLLARI ATATÜRK’Ü ANMA PROGRAMI DÜZENLEDİ

Tekirdağ Süleymanpaşa Hasan Ali Yücel meydanında yapılan programda CHP Gençlik Kolları ve Kadın Kolları tarafından 10 Kasım da Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80. yılı dolayısıyla bir program düzenlendi.
Programda Atatürk fotoğrafları sergisi açıldı.
Saygı duruşu ve istiklal marşı sonrası günü önemini belirten konuşma yapıldı.
Nurten Yontar tarafından yapılan konuşmada;
Bu gün, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve mimarı olan ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 80.yıl dönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Büyük Önder Atatürk’ün 10 Kasım 1938 de ebediyete intikal edişi şüphesiz ki Türk milletini derin bir üzüntüye boğmuştur. O’nun ani ve apansız ayrılışı bütün Türk halklarını ve özgürlük yolunda emperyalist güçlere karşı savaş veren ulusları derinden etkilemiş, dünya üzerinde geniş bir yankı uyandırmıştır.
Atatürk’ün vefatının hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan bütün açıklamaların ortak noktası; O’nun, dünya üzerinde yetişmiş çok nadir bir dahi oluşu, büyük devlet adamlığı ve dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur.O ömrünün büyük kısmını savaş meydanlarında, vatanı ve milleti için savaşarak geçirmiş, ölümünden sonra bile mirasını canından çok sevdiği milletine bırakan bir lider olmuştur.
Atatürk,yenilikçi ve ileriyi görebilen özelliklerinin yanında büyük bir asker ve komutandır. Türk kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte “Ya İstiklal, Ya Ölüm” parolası ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur.
Büyük önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek, yapılması çok zor olan birçok devrimleri başarıyla gerçekleştirmiştir. O’nun, Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak olmuştur.Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış,Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır.
Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan, “Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet,hiçbir dogma,hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum.Benim manevi mirasım ilim ve akıldır.Benden sonrakiler,bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında, belki gayelere tamamen erişemediğimizi,akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir.Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse,manevi mirasçılarım olurlar” demek suretiyle kurduğu Cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir.
10 Kasımlar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen;Atatürk’ün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olmalıdır.Bugün, bizler onu, her zamankinden daha iyi anlayarak,düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında, ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz, onu düşünmeli ve harekete geçmeliyiz.
Atatürk’ün “Bağımsızlık benim karakterimdir”, ve ”Yurtta Sulh Cihanda Sulh” sözleri aklımızda olarak,onun verdiği mücadeleyi,yaptığı devrimleri okumayı,anlamayı,onlardan feyz almayı görev bilmeliyiz.
Her 10 Kasımın üzerimizde oluşturduğu hüzne rağmen; Ata’sının izinde yürüyen ve ulaştığı çizgiyi daha ileriye götürebilecek bir kuvvetin varlığını damarlarında hisseden Türk gençliği, kendisine yakışan başarıyı elde etmekte ve etmeye de devam edecektir.
Atatürk, “Türk kadını,sen omuzlar üstünde göklere yükselmeye layıksın” diyerek kadınlara sosyal yaşamda erkeğinin yanında omuz omuza yürüme imkanı vermiştir. 1926 da Tevhid-i Tedrisat kanunu ile kız ve erkekler eşit haklarla eğitim görmeye başlamış, 1930 yılında kadınların belediye seçimlerinde,1933 yılında muhtarlık seçimlerinde,1934 yılında ise tüm Avrupa ülkelerinden önce Seçme ve Seçilme hakkı verilmiştir.Küçük yaşta evlilikler yasaklanmış,tek eşlilik getirilmiştir.Türk kadını bugünkü dik duruşunu Ulu Öndere borçludur.
Dünyada başka bir lider yoktur ki vefatının ardından 80 yıl geçmesine rağmen her yıl milyonlarca insan tarafından kabri ziyaret edilsin.
Atatürk; bilimdir,sanattır,fendir!
Atatürk; çağdaşlıktır,laiklik,bağımsızlıktır!
Atatürk; Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milletidir!
Atatürk; Yüce Türk Milleti’nin ortak paydasıdır!
Büyük kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk!
Sen ebedi istirahatgâhında rahat uyu! Bizler kurmuş olduğun demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetini ebediyete kadar yaşatacağımızı,ilke ve devrimlerinin yılmaz koruyucuları olacağımızı bir kez daha ifade eder, ülkemizi ve insanımızı hak ettiği çağdaş seviyeye getireceğimize manevi huzurunda söz veririz.
Bu duygu ve düşüncelerle, Mustafa Kemal Atatürk gibi bir lidere sahip olmanın gururuyla, yüce anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Aziz ruhun şad olsun!dedi.
Ardından Gaye Çolakoğlu andımızı, Habil Bulut Gençliğe hitabeyi, Umut ÖZer Türk gençliğin Ataya cevabını okudular.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :